Fotowoltaika – gdzie montować? [porady, tipy, wskazówki]

Wybór odpowiedniego miejsca montażu paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważny. Składa się na niego wiele czynników: m.in. wielkość i rodzaju danej powierzchni, jej poziom nasłonecznienia, kwestia oddalenia od innych budynków, a także kąt nachylenia względem Słońca. To wszystko da się zrozumieć! Specjaliści z iSun służą swoją radą w tym temacie.

NAJLEPSZA LOKALIZACJA: DACH NA POŁUDNIE

Według ekspertów najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na montaż paneli fotowoltaicznych na spadzistym dachu, nachylonym pod kątem ok. 15-35 stopni, zorientowanym na południe. Nie znaczy, że dach skierowany na wschód czy zachód nie jest dobrym rozwiązaniem – wymaga on po prostu dokładniejszego rozplanowania mocy danych paneli PV. Kierunek południowy zaś pozwala na utrzymanie pracy paneli w środowisku najbardziej optymalnym, niemal podręcznikowym. Podobnie sprawa wygląda z dachem płaskim – nie wyklucza on montażu ogniw fotowoltaicznych, wymaga jednak większego kąta nachylenia pomiędzy nimi, poprzez wykorzystanie specjalnego systemu montażowego.

Panele fotowoltaiczne można umieścić również na elewacji budynku, jednak jest to zależne od możliwości faktycznego pozyskania energii dla danej nieruchomości. Takie ustawienie jest bowiem ryzykowne – ogniwa nie zawsze mogą dostarczyć pożądaną ilość mocy, dlatego też takie rozwiązanie powinno być szczegółowo ustalone ze specjalistami z zakresu fotowoltaiki.

W SŁOŃCU CZY W CIENIU? GDZIE NAJLEPIEJ?

Oczywiście, że w Słońcu! Jeszcze przed rozmową z firmą zajmującą się montażem paneli słonecznych warto dokładnie poobserwować potencjalne miejsce, w którym ma się znajdować nasza instalacja. Czy w pobliżu nie ma obiektów, które mogłyby rzucać spory cień? Czy korony drzew nie zasłaniają zbyt mocno dostępu do Słońca? A może obok przestrzeni montażowej stoi ogromny komin lub wieżyczka, które również blokują dostęp światłu? Wszystkie z powyższych nie wykluczają możliwości montażu. W przypadku zacienień możemy zastosować optymalizatory mocy, jest to urządzenie montowane pod zacienionym panelem i jego podstawowym zadaniem jest zwiększenie wydajności całej instalacji. Tak więc, należy rozważyć każdą opcję, aby wybrać tę najlepszą i najbardziej korzystną dla klienta.

PANELE SŁONECZNE NA DZIAŁCE

Jeśli posiadamy niezagospodarowany kawałek ziemi, montaż paneli fotowoltaicznych na tej przestrzeni może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu system solarny może być większy, a przez to bardziej wydajny, niż ten zlokalizowany na dachu. Wszystko zależy od konkretnych warunków panujących na danym terenie. Jedno jest pewne: warto przygotować swoje propozycje miejsc do założenia instalacji – ułatwimy pracę monterom, a sobie skrócimy czas oczekiwania na realizację usługi.

Doświadczony, odpowiedzialny wykonawca będzie potrafił zaproponować kompleksowe rozwiązanie. Skorzystajmy z opcji darmowego audytu podczas którego będziemy w stanie omówić

Zobacz również

Panele fotowoltaiczne bez podłączania do sieci – 100% niezależności energetycznej

Czy w Polsce jest możliwe korzystanie z paneli słonecznych w zupełnym odłączeniu od dostaw prądu z sieci? Tak! Możesz…

ZOBACZ WIĘCEJ

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Elektromobilność staje się faktem! Od dzisiaj możesz ładować swój samochód elektryczny zupełnie za darmo za pomocą prywatnej stacji…

ZOBACZ WIĘCEJ

PV Master’s – ucz się pod okiem najlepszych!

Odnawialne źródła energii, a tym samym los naszej planety, leżą na sercu wielu ludziom chcącym podzielić się ze…

ZOBACZ WIĘCEJ